Donald Tusk po posiedzeniu Kolegium ds. Służb Specjalnych poinformował, że w sobotę rano uda się na granicę polsko-białoruską. Szef polskiego rządu przekazał również, że przedstawiciel prezydenta zadeklarował gotowość współpracy na rzecz wyjaśnienia kwestii wpływów wschodnich służb w Polsce.

W czwartek zrzeszająca byłych pracowników białoruskich struktur siłowych inicjatywa BYPOL podała, powołując się na swoje źródła, że białoruskie służby planują w najbliższym czasie sforsowanie granicy białorusko-polskiej przez grupę liczącą 700-800 migrantów. W komunikatorze Telegram poinformowano, że migranci są zwożeni w okolice granicy z Mińska nocą samochodami osobowymi przez pracowników OMON-u, czyli policyjnych sił specjalnych.

Pytany o te doniesienia rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Granicznej mjr SG Andrzej Juźwiak przyznał, że do formacji docierają różne sygnały, "w tym o możliwości grupowania większej liczby cudzoziemców przy granicy przez służby białoruskie".

Obecnie nie obserwujemy takiego zjawiska, uważnie monitorujemy granicę i będziemy reagować adekwatnie do sytuacji - poinformował w czwartek.

Kolejne zebranie Kolegium ds. Służb Specjalnych

W piątek po raz drugi w tym tygodniu - między innymi w tej sprawie - zebrało się rządowe Kolegium ds. Służb Specjalnych. Przedstawiając zmiany w rządzie, Donald Tusk mówił w piątek, że na posiedzeniu miała być kontynuowana rozmowa o wpływach rosyjskich i białoruskich na życie publiczne i sytuację w Polsce przed laty.

"Przedstawiciel prezydenta na posiedzeniu kolegium zadeklarował gotowość współpracy na rzecz wyjaśnienia kwestii wpływów wschodnich służb w Polsce. Będą wnioski do prokuratury. Po wysłuchaniu komendanta Straży (Granicznej) będę jutro rano na granicy z Białorusią u funkcjonariuszy i żołnierzy" - poinformował w piątek premier na platformie X premier.

Kolegium ds. Służb Specjalnych to działający przy Radzie Ministrów organ opiniodawczo-doradczy zajmujący się działaniem służb takich, jak: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego i Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Kolegium przewodniczy premier, a w jego skład wchodzą: minister spraw wewnętrznych, minister spraw zagranicznych, szef MON, minister finansów i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a także minister odpowiedzialny za koordynację służb specjalnych. W posiedzeniach uczestniczą także szefowie służb i przewodniczący sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Pierwsze w tym tygodniu posiedzenie Kolegium ds. Służb Specjalnych zostało zwołane po tym, jak Tomasz Szmydt, były sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, poprosił w poniedziałek w Mińsku władze Białorusi o "opiekę i ochronę". Wśród spraw, którymi zajmował się w WSA, były np. odmowy wydania poświadczeń bezpieczeństwa w zakresie dostępu do informacji niejawnych. W czwartek sąd dyscyplinarny uchylił jego immunitet, zezwolił na jego zatrzymanie i zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztu.