Władze Platformy Obywatelskiej w środę podejmą decyzję w sprawie udziału polityków tej partii na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na drugą kadencję. Pod uwagę będą brane względy bezpieczeństwa i wydźwięk polityczny tej decyzji. Kandydat PO na prezydenta Rafał Trzaskowski już zapowiedział, że nie weźmie udziału w czwartkowym Zgromadzeniu Narodowym, natomiast swoją obecność potwierdzili m.in. Robert Biedroń i Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaprzysiężenie Dudy odbędzie się przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Uczestnicy czwartkowego Zgromadzenia Narodowego będą mieć mierzoną temperaturę, zapewniono im rękawiczki i maseczki ochronne. Jednak posłowie Konfederacji już zapowiedzieli, że ich nie założą.

Były przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna poinformował, że nie będzie obecny na Zgromadzeniu Narodowym, bo twierdzi, że Andrzej Duda łamał konstytucję i wygrał "w nieuczciwej i zmanipulowanej kampanii".

Politycy PO są podzieleni. Pewne jest, że część nie zamierza wziąć udziału, co ma być ich polityczną manifestacją. Decyzji nie podjął jeszcze obecny szef PO Borys Budka. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że w czwartek w Warszawie go nie będzie. 

Lewica zapowiada udział swoich przedstawicieli. Szef tego klubu Krzysztof Gawkowski podkreśla, że to wyraz szacunku dla urzędu prezydenta.

Obecny ma być też prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Udział w Zgromadzeniu zapowiedzieli też posłowie Konfederacji, którzy jednak zastrzegają, że nie zamierzają zakładać maseczek, mimo zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

Szefowa kancelarii nie ma prawa zmusić posłów do wkładania maseczek - mówił Jakub Kulesza z Konfederacji i powołuje się na stanowisko Ministerstwa Zdrowia sprzed kilku miesięcy, według którego osoby zdrowe nie muszą nosić maseczek.

Politycy koła w nieoficjalnych rozmowach z naszym dziennikarzem podkreślają, że zdania nie zmienią, nawet jeśli Straż Marszałkowska będzie próbowała ich do tego nakłonić.

Wygląda więc na to, że szykuje się polityczny spór o maseczki. Jak zauważa dziennikarz RMF FM Patryk Michalski, wszystko zależy od tego, jakie polecenia od marszałek Sejmu Elżbiety Witek dostanie Straż Marszałkowska i jak będzie egzekwowała ten obowiązek. Jeśli okaże się, że funkcjonariusze nie będą chcieli wpuścić posłów bez maseczek, to czeka nas polityczna awantura.

Po południu szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska poinformowała natomiast, że każdy parlamentarzysta będzie miał wstęp na salę plenarną, niezależnie od tego, czy będzie miał maseczkę czy nie.

Zgromadzenie Narodowe pod nadzorem sanitarnym

Jednak zgodnie z rekomendacją szefa GIS-u maseczki na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy, mają być obowiązkowe.

"Myślę, że prezydent podczas zaprzysiężenia maseczki nie powinien mieć, dlatego że pewnie będzie przemawiał. Będzie musiał także złożyć przysięgę i raczej ta maseczka by w istotny sposób przeszkadzała" - mówił w Rozmowie w samo południe w RMF FM Główny Inspektor Sanitarny. Podkreślił, że Andrzej Duda będzie mógł obyć się bez maski, bo będzie zachowywał "istotny dystans" od reszty. "Parlamentarzyści i zaproszeni goście tęż będą zachowywać dystans, nie tak duży jak pan prezydent, ale będą już mieli obowiązek założenia maseczek" - powiedział Pinkas na naszej antenie.

Ponadto wszyscy uczestnicy czwartkowego Zgromadzenia Narodowego będą mieli mierzoną temperaturę.

Podczas zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na II kadencję, na galerii sejmowej goście będą zajmowali co drugie miejsce. Rekomendowane - ale nie obowiązkowe - jest wykonanie testów na obecność koronawirusa. Kluby poproszone zostały o przekazanie informacji o liczbie uczestników Zgromadzenia. Takie są wytyczne listu, jaki szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska w poniedziałek wysłała do posłów. Jako pierwszy informację o liście szefowej Kancelarii Sejmu podał Onet.

Szef GIS-u - w rekomendacjach przekazanych marszałek Sejmu - doradza ponadto zapewnienie dodatkowych pojemników z płynem do dezynfekcji, dokładne wywietrzenie pomieszczeń na dwie godziny przez rozpoczęciem uroczystości, a w trakcie Zgromadzenia - zapewnienie zachowanie niezbędnego dystansu. Ostrzega też przed tworzeniem zbiorowisk w kuluarach już po uroczystości.

Jarosław Pinkas podkreśla też, że parlamentarzyści podejrzewający u siebie choroby układu oddechowego, nie powinni pojawiać się przy Wiejskiej. 

Zwołane na 6 sierpnia posiedzenie Zgromadzenia Narodowego rozpocznie się o godz. 10 w Sejmie. Andrzej Duda złoży wówczas przysięgę i tym samym obejmie urząd prezydenta na drugą kadencję.