Zorganizowany 19 lutego na stadionie San Siro w Mediolanie mecz klubu Atalanta z Bergamo z hiszpańską Valencią w ramach piłkarskiej Ligi Mistrzów znalazł się po raz pierwszy pod lupą włoskich prokuratorów. Prokuratura z Bergamo włączyła go do śledztwa w sprawie zgonów na Covid-19. W Brazylii zanotowano najwyższy dobowy przyrost zakażeń - 50 434. Do Wielkiej Brytanii trafiła pierwsza partia szczepionek przeciwko koronawirusowi, jak jednak przypominają brytyjskie media – szczepienia nie mogą zwolnić ludzi z obowiązku izolacji po kontakcie z zakażoną osobą. W Polsce notujemy wzrost zakażeń. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 239 nowych przypadkach. 531 pacjentów w ciągu ostatniej doby zmarło z powodu Covid-19. Na wspólnej konferencji Michał Dworczyk i Adam Niedzielski poinformowali o szczegółach Narodowego Programu Szczepień.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa przekroczyła 1,5 miliona - informuje agencja Reutersa. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT
  • W Polsce czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 239 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 531 pacjentów zmarło z powodu Covid-19. Aktualny bilans pandemii w kraju, to 1 041 846 zakażonych koronawirusem i 19 359 ofiar.
  • Podczas piątkowej konferencji Michał Dworczyk i Adam Niedzielski poinformowali o szczegółach Narodowego Programu Szczepień. "Punkty szczepień będą w każdej gminie. W każdej z nich powstanie też przynajmniej jeden mobilny punkt szczepień" - deklarował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Czytaj WIĘCEJ NA TEN TEMAT
  • "Nikogo nie będziemy zmuszać do szczepień, ale za ich pomocą chcemy osiągnąć jedno - ochronić przed wirusem wszystkich Polaków" - zapewnił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że szczepionki będą dobrowolne i darmowe. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT
  • Brazylia od kilku dni notuje rekordy zakażeń koronawirusem. Jest trzecim krajem na świecie, po USA i Indiach, w którym stwierdzono ponad 6 mln zakażeń. Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych.
  • Bahrajn jako drugi na świecie, po Wielkiej Brytanii, dopuścił do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech na koronawirusa.

23:50 Portugalia: Parlament wydłużył stan wyjątkowy do 7 stycznia

Jednoizbowy parlament Portugalii Zgromadzenie Republiki zatwierdził wydłużenie obowiązującego w kraju od 6 listopada stanu wyjątkowego związanego z epidemią koronawirusa do 7 stycznia. Debata nad utrzymaniem restrykcji była chwilami burzliwa.

Za poparciem wydłużenia stanu wyjątkowego, utrzymującego m.in. nocną godzinę policyjną, weekendowy lockdown i ograniczenia w przemieszczaniu się między powiatami, opowiedzieli się posłowie rządzącej krajem Partii Socjalistycznej (PS) oraz największej siły opozycji parlamentarnej Partii Socjaldemokratycznej (PSD).

W piątek po południu zgromadzeni od ponad tygodnia przed parlamentem w Lizbonie przedsiębiorcy sektora gastronomicznego przerwali strajk głodowy. Kończąc protest, tłumaczyli mediom, że osiągnęli cel poprzez “poinformowanie" przedstawicieli rządu o problemach tej branży w związku z utrzymywaniem restrykcji epidemicznych.


22:12 We Wrocławiu działa ośrodek dla ozdrowieńców z powikłaniami

Wrocławski Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Covid-19 jest pierwszym takim miejscem na Dolnym Śląsku i drugim w Polsce.

W ramach działalności ośrodka osoby z powikłaniami mogą korzystać między innymi z badań czynnościowych i obrazowych układu oddechowego, badań serca oraz badań laboratoryjnych. Dostępne są także konsultacje z rehabilitantem, psychologiem, dietetykiem czy pracownikiem socjalnym.


21:50 Min. Niedzielski: "Szczepionki na koronawirusa będą ukierunkowane na dorosłych, nie są dopuszczone dla dzieci"

Minister Zdrowia Adam Niedzielski był gościem TVN24. Szczepienie na koronawirusa będzie przede wszystkim ukierunkowane dla dorosłych - powiedział szef resortu zdrowia. Poinformował przy tym, że żadna ze szczepionek nie ma w warunkach dopuszczenia sugestii do stosowania wobec dzieci.


21:25 We Francji kolejna doba spadku liczby nowych zakażeń koronawirusem

Francuskie władze sanitarne poinformowały o 11 221 nowych przypadkach Covid-19 w ciągu ostatniej doby. W czwartek było ich o 1475 więcej. Łącznie we Francji zakażonych koronawirusem zostało 2,29 mln osób. 

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że aby zakończyć 15 grudnia ogólnokrajowy lockdown, liczba dobowych infekcji powinna spaść do 5 tysięcy, a liczba pacjentów na OIOM-ach od 2,5 do 3 tysięcy. 

20:21 Bahrajn jako drugi kraj na świecie dopuszcza do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech

Bahrajn jako drugi na świecie, po Wielkiej Brytanii, dopuścił do użycia szczepionkę Pfizer/BioNTech na koronawirusa - poinformowały w piątek wieczorem władze tego kraju.

Potwierdzenie zaaprobowania szczepionki przez Krajowy Urząd Regulacji Zdrowia królestwa Bahrajnu nastąpiło po dokładnej analizie i przeglądzie dokonanym przez władze wszystkich dostępnych danych  - poinformowano za pośrednictwem państwowej agencji Prasowej Bahrajnu (BNA).

Nie podano, jak będą dostarczone szczepionki, ani kiedy rozpoczną się szczepienia.

W Bahrajnie leżącym na małej wysepce w pobliżu Arabii Saudyjskiej nad Zatoką Perską, liczącym 1,6 mln mieszkańców, potwierdzono ponad 87 tys. przypadków zakażenia koronawirusem; zmarło 341 osób. Do tej pory wykonano tu ponad 2 mln testów.


20:10 Rosja: Firmy farmaceutyczne mają problem ze składnikiem Sputnika V - podaje niezależny portal Meduza

W Rosji w przyszłym tygodniu powinna ruszyć kampania szczepień przeciwko koronawirusowi, tymczasem firmy farmaceutyczne mają problem z regularną produkcją drugiego składnika krajowej szczepionki Sputnik V - podał niezależny portal Meduza.

Obecnie w magazynach w Rosji znajduje się około 500 tys. dawek Sputnika V - powiedział Meduzie urzędnik szczebla federalnego oraz rozmówca z branży farmaceutycznej. Każda dawka szczepionki składa się z dwóch komponentów, które są podawane - według różnych źródeł - w odstępie dwóch bądź trzech tygodni.

O ile pierwszy komponent Sputnika V wyprodukowano już w dużej ilości, to z powodów technologicznych są problemy ze stabilnością dostaw drugiego komponentu - pisze Meduza. Okazał się on "bardziej kapryśny" podczas produkcji, która wymaga innej technologii niż pierwszy komponent.

Jak zauważają autorzy materiału, w tej sytuacji rozpoczęcie kampanii szczepień jest możliwe, ale trudne będzie ukończenie szczepienia.

19:50 Szwajcaria: od 14 grudnia obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Polski

W Szwajcarii wprowadzony zostanie od 14 grudnia dla osób przyjeżdżających z Polski obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny w związku z pandemią koronawirusa. Nakaz izolowania się po przyjeździe dotyczy podróżnych z kilkunastu krajów i regionów.

Według komunikatu zamieszczonego na oficjalnych stronach szwajcarskiego rządu kwarantanna będzie obowiązywała osoby przybywające do Szwajcarii z Andory, Chorwacji, Gruzji, Jordanii, Litwy, Luksemburga, Czarnogóry, Północnej Macedonii, Polski, Portugalii, San Marino, Serbii, Słowenii, USA i Węgier oraz wybranych regionów Włoch i Austrii.

19:24 Hiszpania: Premier zapowiedział zaszczepienie do czerwca 15-20 mln obywateli

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił, że podległe ministerstwu zdrowia służby zaszczepią przeciwko koronawirusowi do czerwca 2021 r. od 15 do 20 mln obywateli. Zapewnił, że proces ten “zostanie przeprowadzony w sposób sprawiedliwy". Przeprowadzimy je na terenie 13 tys. ośrodków zdrowia w całym kraju - powiedział Sanchez, zapewniając, że szczepienia obywatele otrzymają "tam, gdzie mieszkają".

Jeśli szczepienia będą możliwe w grudniu, to ruszą w grudniu. Jeśli nie, to rozpoczną się w styczniu; w każdym razie tak szybko, jak to będzie możliwe - dodał premier Hiszpanii.
W ocenie Sancheza do grudnia 2021 r. należy spodziewać się, że na rynek trafi szczepionka przeciw koronawirusowi hiszpańskiej produkcji.


19:17 Włochy: Od 10 grudnia Polacy muszą mieć przy wjeździe negatywny wynik testu

Polacy przybywający do Włoch począwszy od 10 grudnia muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu molekularnego lub antygenowego na koronawirusa, wykonanego na 48 godzin przed wjazdem do tego kraju. Taką informację zamieszczono na stronie włoskiego MSZ. W przypadku braku takiego testu trzeba poddać się izolacji i nadzorowi sanitarnemu. Zarządzenie dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej.

W okresie od 21 grudnia do 6 stycznia przepisy te będą zaostrzone. W przypadku obywateli tych wszystkich krajów, a zatem także Polski, w okresie świąteczno-noworocznym konieczne będzie poddanie się kwarantannie natychmiast po przyjeździe. Obowiązek dotyczyć będzie zatem osób przybywających do Włoch turystycznie.

18:50 WHO: pandemia koronawirusa jeszcze się nie skończyła mimo wynalezienia szczepionek

Ostatnie postępy w zakresie szczepionek przeciwko Covid-19 są pozytywne, ale Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obawia się, że doprowadziło to do coraz większego przekonania, że pandemia dobiegła końca.

Postęp w zakresie szczepionek daje nam siłę i możemy teraz zacząć widzieć światło na końcu tunelu. Jednak WHO obawia się, że istnieje coraz większe przekonanie, że pandemia Covid-19 się skończyła - powiedział dyrektor generalny tej organizacji Tedros Ghebreyesus.

Dodał, że pandemia ma jeszcze długą drogę do przebycia i że decyzje podjęte przez obywateli i rządy określą jej przebieg w krótkim okresie i to, kiedy ostatecznie się zakończy. Wiemy, że to był ciężki rok i ludzie są zmęczeni, ale w szpitalach, które pracują na najwyższych obrotach, sytuacja jest najtrudniejsza z możliwych - zaznaczył Ghebreyesus.

18:25 Szwajcaria wprowadza nowe restrykcje epidemiczne, ośrodki narciarskie pozostaną otwarte

Władze Szwajcarii zapowiedziały nowe restrykcje. Zapewniły jednak, że ośrodki narciarskie pozostaną nadal otwarte, jeżeli będą spełniać ścisłe środki bezpieczeństwa i otrzymają zezwolenie władz lokalnych.

Rząd wprowadził też nowe ograniczenia dotyczące... śpiewania w miejscach publicznych i liczby klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w sklepach. Zalecił pracę zdalną wszędzie, gdzie to możliwe, a także zarekomendował, by spotkania w domach czy restauracjach ograniczone zostały do osób mieszkających najwyżej w dwóch gospodarstwach domowych.

17:44 Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zakażona koronawirusem

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że jest zakażona koronawirusem. Zapewniła, że czuje się dobrze, a swoje obowiązki będzie wykonywała zdalnie. "Wbrew niektórym głosom wirus nie jest w odwrocie, a jego skutki trudno oszacować. W Gdańsku w listopadzie zmarło 888 osób. To jeszcze raz tyle, co w listopadzie ub.r. Uważajcie". - napisała na Twitterze prezydent Gdańska.


17:00 Czechy: Szczepionki na Covid-19 będą finansowane z ubezpieczenia zdrowotnego

Czeska Izba Poselska zdecydowała, że szczepionki na Covid-19 będą finansowane z ubezpieczenia zdrowotnego. Szczepienie będzie dobrowolne, a zakup i dystrybucja preparatów nie wymagają procedury przetargowej.

Czechy zamawiają szczepionki poprzez Unię Europejską, a firma, która zajmie się ich dystrybucją, zostanie wybrana w ramach tak zwanej procedury negocjacyjnej. Zapytania mają zostać wysłane do wszystkich firm, które mają odpowiednie możliwości i wszystkie wymagane zezwolenia.


15:37 Mecz Ligi Mistrzów z lutego pod lupą śledczych zajmujących się zgonami na Covid-19

Zorganizowany 19 lutego na stadionie San Siro w Mediolanie mecz klubu Atalanta z Bergamo z hiszpańską Valencią w ramach Ligi Mistrzów znalazł się po raz pierwszy pod lupą włoskich śledczych. Prokuratura z Bergamo włączyła go do śledztwa w sprawie zgonów na Covid-19. Drugim meczem, który będzie przedmiotem postępowania śledczych, jest regionalne spotkanie Albino-Codogno w Lombardii 9 lutego w ramach piątego poziomu rozgrywek piłki nożnej w lidze amatorskiej. Codogno było miejscem, w którym 20 lutego stwierdzony został pierwszy we Włoszech przypadek zakażenia koronawirusem.

Od początku epidemii w licznych komentarzach i sugestiach mediów wskazywano, że to po mediolańskim meczu z udziałem kilkudziesięciu tysięcy kibiców z Bergamo i innych miast Lombardii oraz z Valencii mogło dojść do wybuchu zakażeń koronawirusem zarówno w tym włoskim regionie, jak i w Hiszpanii.

Wcześniej włoskie władze, zmagające się z ciężkim kryzysem na tle pandemii, mówiły, że wyjaśnianie sprawy meczu należy odłożyć na później, gdyż priorytetem jest walka z wirusem.

W piątek prokuratorzy z Bergamo, jednego z miast najciężej dotkniętych na świecie przez pandemię, powiedzieli telewizji RAI, że w prowadzonym tam śledztwie w sprawie zanotowanych w tym rejonie masowych zgonów na Covid- 19 przedmiotem dochodzenia będą dwa mecze. Prokuratorzy Antonio Chiappani i Maria Cristina Rota wyjaśnili, że otrzymali listy z danymi kibiców, by ustalić, jakimi środkami transportu przyjechali oni na stadiony i skąd przybyli. Następnie dane te skonfrontują z liczbą przypadków zakażeń, zanotowanych w ich miejscach zamieszkania.

Śledztwo ma wyjaśnić, czy to kibice "rozwieźli" koronawirusa po Lombardii, co doprowadziło m.in. do licznych zgonów w domach opieki dla osób starszych.

15:29 Testy na koronawirusa wśród gości hotelowych

Władze wspólnoty autonomicznej Madrytu zatwierdziły program testów na koronawirusa wśród gości hotelowych. Akcja ma służyć wzmocnieniu wizerunku stołecznej aglomeracji jako miejsca bezpiecznego dla turystów.

Jak poinformował wicepremier rządu wspólnoty autonomicznej Madrytu Ignacio Aguado, pilotażowy projekt rozpocznie się w poniedziałek “dla wszystkich gości określonych hoteli" stołecznego regionu.

Chcemy w ten sposób pokazać, że pracujemy, aby zyskać zaufanie odwiedzających nas turystów - powiedział Aguado. Zaznaczył, że hotelarstwo jest jednym z sektorów najbardziej doświadczonych przez epidemię koronawirusa.

Przedstawiciel władz regionalnych Madrytu wyjaśnił, że akcja przeprowadzania badań wśród hotelowych gości będzie bezpłatna i potrwa 15 dni.

15:25 Zakończenie budowy szpitala tymczasowego w Kielcach

Zakończyła się budowa szpitala tymczasowego na terenie Targów Kielce. W placówce dostępnych będzie 150 miejsce dla pacjentów w tym 50 respiratorowych. Szpital zostanie udostępniony, jeśli w regionie dojdzie do gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem.

Teren wystawienniczy Targów Kielce w bardzo szybki sposób przekształciliśmy w szpital. To nie jest pozór szpitala. Wspólna synergiczna praca doprowadziła do tego, że mamy owoc działania w trosce o bezpieczeństwo obywateli - mówił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

15:14 Muzea Watykańskie zamknięte do połowy stycznia

Muzea Watykańskie pozostaną zamknięte do 15 stycznia przyszłego roku - ogłosiła dyrekcja placówki. Decyzja zapadła w koordynacji z władzami Włoch i krokami, wprowadzonymi przez nie w ramach walki z epidemią koronawirusa.

Muzea zamknięte są od początku listopada. Niedostępna jest również zamieniona na muzeum letnia papieska rezydencja w Castel Gandolfo.

14:48 Śląskie: Część oddziałów covidowych może wrócić do leczenia innych pacjentów

Oddziały covidowe w niektórych szpitalach w Śląskiem mogą z powrotem przekształcać się w oddziały dla niezakażonych pacjentów, wymagających leczenia innych chorób. Wolnych miejsc dla osób z koronawirusem jest obecnie ponad 2 tysiące - donosi reporterka RMF FM Anna Kropaczek.

Szpital Specjalistyczny w Zabrzu, w którym był oddział covidowy ma już decyzję ministerstwa zdrowia w tej sprawie. Na decyzję czeka szpital miejski w Katowicach-Murckach, w tym przypadku wojewoda rekomenduje odmrożenie placówki. Lecznica niespełna miesiąc temu została zobowiązana do przygotowania ponad 130 łóżek dla chorych na Covid-19 i musiała wstrzymać przyjęcia na wszystkie oddziały. 

Wojewoda śląski poinformował także kilka szpitali, które miały zabezpieczyć kolejne miejsca dla zakażonych, że nie muszą tego robić. To skutek w miarę stabilnej sytuacji epidemicznej i uruchomienia szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach - obecnie jest tam 7 pacjentów.


14:20 1015 pulsoksymetrów i ponad 6,8 tys. testów dla DPS-ów w woj. śląskim

1015 pulsoksymetrów i ponad 6,8 tys. testów antygenowych trafi do domów pomocy społecznej w woj. śląskim - podała w  rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska. Mają one mieszkańcom i kadrze DPS-ów pomóc w walce z koronawirusem.

Pulsoksymetry są oczywiście dla pacjentów tych domów, a testy, aby zabezpieczyć pracowników, którzy pracują z osobami w tej grupie największego ryzyka - zaznaczyła rzeczniczka. 

14:05 263 laboratoria w Polsce wykonują testy na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Na liście są 263 laboratoria, najwięcej w woj. mazowieckim - 41, a najmniej w woj. lubuskim i opolskim - po pięć.

Pełna lista laboratoriów - z rozbiciem na poszczególne województwa - dostępna jest tutaj.

13:47 Zawody FIS w Pekinie odwołane z powodu pandemii

Zawody pod szyldem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) w sezonie 2020/21 w Pekinie zostały odwołane z powodu pandemii Covid-19. Dotyczy to m.in. mistrzostw świata w snowboardzie i narciarstwie dowolnym oraz konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Zarówno wspomniane MŚ, jak i rywalizacja w skokach zaplanowane były na luty - czempionat od 18 do 28, a pucharowe zawody od 10 do 14. Poza tym na liście odwołanych imprez są: Puchar Kontynentalny w skokach narciarskich (27-28 stycznia), PŚ w kombinacji norweskiej (12-14 lutego), alpejski PŚ kobiet (24-28 lutego) oraz PŚ w biegach narciarskich (19-21 marca).

Wszystkie te zmagania miały być zawodami testowymi na obiektach, na których mają się odbyć zimowe igrzyska w 2022 roku.

13:36 Dobre wiadomości z Włoch

Wskaźnik zakaźności koronawirusa we Włoszech obniżył się w ciągu pięciu tygodni z "bardzo niepokojącego poziomu" 1,7 do 0,9 - powiedział minister zdrowia Roberto Speranza. Jego zdaniem nie można dopuścić do wzrostu zakażeń tuż przed kampanią szczepień.

Wskaźnik 0,9 oznacza, że zakażona koronawirusem osoba zaraża mniej niż jedną. Odnosząc się do tego spadku szef włoskiego resortu zdrowia zaznaczył: "To nie znaczy, że udało się uniknąć niebezpieczeństwa, ale to, że wprowadzone kroki przyniosły rezultaty".

Celem rządu i regionów było zejście poniżej 1; nareszcie to się nam udało, ale wciąż trwa bardzo trudny pojedynek - oświadczył Speranza podczas debaty zorganizowanej przez włoski dziennik "Il Sole-24 Ore". Teraz celem jest niedopuszczenie do nasilenia się wirusa na początku roku, bo od końca stycznia liczymy na to, że zaczniemy kampanię szczepień - dodał. 


13:20 Patryk Jaki walczy z Covid-19

Europoseł Patryk Jaki poinformował, że walczy z Covid-19. "Niestety od wielu dni w izolacji zmagam się z C19. Osobom, które twierdzą, że C19 nie istnieje mówię, że nie chciałby się teraz ze mną zamienić. Proszę też o poważne traktowanie obostrzeń i dbanie o własne rodziny" - napisał na Twitterze.

13:14 Łóżka od WOŚP dla szpitala w Oświęcimiu

15 specjalistycznych łóżek otrzymał oświęcimski szpital powiatowy od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - podała placówka. Jej dyrektor Edward Piechulek powiedział, że posłużą one do leczenia pacjentów z potwierdzonym Covid-19.

Dyrektor powiedział, że łóżka są na tyle uniwersalne, że można je stosować w różnych miejscach, nawet przy stanowiskach OIOM-owych.

Zadecydowaliśmy już, że trzy z nich trafią na covidowy OIOM, a po sześć na dwa oddziały, gdzie leczeni są pacjenci z potwierdzoną chorobą COVID-19 - powiedział dyrektor Piechulek.

12:58 Bułgaria: Rząd przedstawił plan szczepień przeciw Covid-19: najpierw medycy i nauczyciele

Rząd Bułgarii przedstawił w piątek plan szczepień przeciwko Covid-19. Zamówiono siedem różnych preparatów. W pierwszej kolejności szczepienia obejmą personel medyczny i nauczycieli. Podkreślono, że szczepienia będą bezpłatne i dobrowolne.

Władze wyodrębniły pięć grup, które będą po kolei obejmowane programem szczepień. Do pierwszej należą lekarze i inny personel medyczny, a łącznie liczy ona 243 tys. osób. W następnej kolejności zostanie zaszczepionych 112 tys. nauczycieli, a także 80 pracowników hodowli norek.

12:45 Tokio - organizatorzy: Przelożenie igrzysk będzie kosztować ok. 2,8 mld dolarów

Przełożenie igrzysk w Tokio na 2021 rok z powodu pandemii Covid-19 będzie kosztować japońską stronę dodatkowo 294 miliardy jenów (2,8 miliarda dolarów) - poinformował komitet organizacyjny najbliższych olimpijskich zmagań.

Oceniono finansowy wpływ opóźnienia od momentu ogłoszenia w marcu decyzji japońskiego rządu i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o przełożeniu o rok igrzysk.

12:38 Francja: Wyprzedaże poświąteczne przesunięte z powodu epidemii Covid-19

Z powodu epidemii Covid-19 tradycyjne wyprzedaże poświąteczne rozpoczną się w tym roku we Francji nie po 6 stycznia, jak zazwyczaj, a dopiero 20 stycznia - poinformował w piątek minister pełnomocny ds. małej i średniej przedsiębiorczości Alain Griset.

Griset, który przez lata były prezesem stowarzyszenia drobnej przedsiębiorczości lokalnej, a w 2020 roku został powołany do rządu premiera Jeana Castexa, zaznaczył, że przesunięcie terminu rozpoczęcia wyprzedaży nastąpiło na wniosek przedsiębiorców liczących na zniesienie części restrykcji epidemicznych.

Myślę, że w obecnej sytuacji lepiej jest przenieść wyprzedaże i rozpocząć je 20 stycznia - powiedział minister podczas rozmowy na antenie stacji Sud-Radio. Wyjaśnił też, że z punktu widzenia prawa wciąż istnieje możliwość rozpoczęcia wyprzedaży po 6 stycznia, ale rząd oczekuje, że władze regionalne zdecydują się na późniejszy termin.

12:30 Szwecja: Szczepienia przeciwko koronawirusowi bezpłatne, priorytetem domy opieki

Premier Szwecji Stefan Loefven zapowiedział w piątek, że szczepienia przeciwko koronawirusowi będą w jego kraju bezpłatne. Pierwsze dawki dla pensjonariuszy i personelu w domach opieki mają być dostępne od stycznia.

Nikt nie zostanie pozbawiony bezpieczeństwa - oświadczył Loefven, podkreślając, że państwo szwedzkie zamierza zapewnić szczepienia dla całej populacji - 7,6 mln dorosłych.

12:23 Rosja: Ponad 27 tys. zakażeń koronawirusem i 569 zgonów w ciągu doby

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 27 403 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 569 osób - poinformował w piątek sztab rządowy. Nowych infekcji jest mniej niż dzień wcześniej, gdy po raz pierwszy od początku pandemii zakaziło się w ciągu doby ponad 28 tys. osób.

Niemniej, liczba zgonów w ciągu jednej doby czwarty dzień z rzędu przekracza pięćset. W czwartek zmarło 554 pacjentów.

Ogólna liczba przypadków koronawirusa w Rosji wynosi teraz 2 375 546. Spośród tych zakażonych 1 888 752 osoby uznane zostały za wyleczone. Zmarło na Covid-19, według danych sztabu, 42 176 osób.

12:05 OECD: Polska prawdopodobnie wyjdzie z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż inne kraje

Polska może wyjść z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż inne kraje, dzięki sile swojej gospodarki - ocenił sekretarz generalny OECD Angel Gurría, odnosząc się do najnowszego raportu organizacji nt. Polski. Eksport to jeden z motorów polskiej gospodarki - zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin.

11:58 Śląskie: 101 górników z PGG i 70 z JSW z koronawirusem

101 dotkniętych koronawirusem pracowników Polskiej Grupy Górniczej i 70 górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej - to aktualny w piątek łączny bilans aktywnych zakażeń w dwóch największych górniczych firmach. W ciągu ostatnich trzech tygodni szybciej przybywa tam ozdrowieńców niż nowych infekcji.

11:50 Austria: Ruszają masowe testy na obecność koronawirusa

W Austrii ruszają masowe testy na obecność koronawirusa. W piątek projekt zaczyna się na dużą skalę w krajach związkowych Wiedeń, Tyrol i Vorarlberg. W stolicy Austrii ma być przeprowadzanych do 150 tys. testów dziennie. Celem władz jest przebadanie milionów ludzi - informują media.

Dzięki trwającej prawie trzy tygodnie blokadzie, która zostanie zniesiona w poniedziałek, przynajmniej jeśli chodzi o handel, wysoka liczba infekcji w Austrii ostatnio znacznie spadła.

11:37 Czechy: Ponowny wzrost dobowej liczby zakażeń koronawirusem

W Czechach znowu rośnie liczba odnotowywanych w ciągu doby zakażeń koronawirusem - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Wcześniejsza tendencja spadkowa została przerwana, od czwartku przybyły 4624 nowe infekcje. To o 600 więcej niż przed tygodniem - podał resort.

Dzienny przyrost liczby zakażonych koronawirusem stopniowo malał od przełomu października i listopada, kiedy zarejestrowano rekordową liczbę dziennych zakażeń przekraczającą 15 tys.

Ministerstwo zdrowia podało, że od czwartku zmarło 46 osób z koronawirusem, zastrzegając, że liczba ta będzie aktualizowana. Od środy do czwartku zmarło w sumie 97 pacjentów przechodzących Covid-19.

11:25 Dr Sutkowski: Szczepienie przeciwko koronawirusowi to nie wszystko, musimy podnosić kulturę zdrowotną

Być może już w lutym w Polsce rozpoczną się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jeśli chcemy się uporać z koronawirusem jak najszybciej, to niezależnie od szczepień powinniśmy podnosić kulturę epidemiczną i zdrowotną - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

11:14 Litwa: Kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem - 2514

W ciągu ostatniej doby na Litwie wykryto 2514 zakażeń koronawirusem, a na Covid-19 zmarło 26 osób - poinformowały w piątek władze. To kolejny rekordowy przyrost nowych infekcji. Od tygodnia diagnozuje się na Litwie średnio 1,9 tys. nowych zakażeń dziennie.

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Litwa ma obecnie jeden z najwyższych wskaźników nowych infekcji w przeliczeniu na mieszkańca w ujęciu tygodniowym. Gorsza sytuacja panuje tylko w Serbii, Gruzji, Luksemburgu i Czarnogórze.

Od początku epidemii koronawirusem na Litwie zakaziły się 69 582 osoby, z których 27 760 wyzdrowiało, a 590 zmarło. Za aktywne uznaje się 40 926 infekcji.

11:02 "Rz": Covid podbił rynek polis

Pandemia zachwiała poczuciem bezpieczeństwa Polaków. Coraz więcej osób kupuje ubezpieczenia na życie i zdrowie. Analitycy spodziewają się rekordów - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Gazeta zauważa, że zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi w Polsce w ostatnich latach szybko rosło, napędzane niewydolnością publicznej służby zdrowia i problemami z szybkim dostępem do lekarzy. Pandemia jeszcze wzmocniła ten trend.

W pierwszym półroczu 2020 r. na polisy zdrowotne wydaliśmy prawie 0,5 mld zł. Miało je ponad 3 mln osób, o 13,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że wzrósł przy tym popyt zarówno w ubezpieczeniach indywidualnych, jak i grupowych. W czasie pandemii wzrosło też znaczenie polisy zdrowotnej jako benefitu pracowniczego. Coraz częściej sięgamy także po ubezpieczenie na życie - podaje dziennik.

10:53 Testowanie pod kątem koronawirusa

10:32 Ponad 13 tys. nowych przypadków koronawirusa

13 239 nowych zakażeń koronawirusem i 531 zgonów z powodu Covid-19 w ciągu ostatniej doby - to najnowsze dane, jakie w piątek podało Ministerstwo Zdrowia. Obecnie bilans pandemii w Polsce to 1 041 846 zakażonych i 19 359 ofiar wirusa Sars-CoV-2.

O szczegółach piątkowego raportu piszemy tutaj>>>

10:23 Koronawirus w Polsce. Dzienny raport resortu zdrowia

10:00 Dworczyk: 15 grudnia informacja o wszystkich zgłoszonych punktach, w których będzie można się zaszczepić

15 grudnia będzie informacja o wszystkich zgłoszonych punktach, w których będzie można się zaszczepić na koronawirusa; szacujemy, że w skali Polski może ich być ok. 8 tys. - mówił szef KPRM Michał Dworczyk.

09:52 Dworczyk: Punkty szczepień będą w każdej gminie; w każdej z nich powstanie też przynajmniej jeden mobilny punkt szczepień

Chcemy, żeby program szczepień nie zakłócił normalnego działania POZ. Chcemy też, żeby w każdej gminie działał co najmniej 1 punkt mobilny szczepień dla tych, którzy nie mogą dotrzeć na szczepienie stacjonarnie z różnych względów - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk.

Jak dodał: Do Narodowego Programu Szczepień może zgłosić się każdy podmiot, który spełnia wymogi i prowadzi działalność leczniczą. Kwalifikację do szczepienia może przeprowadzić każdy lekarz, który ma prawo wykonywania zawodu na terenie RP.

09:44 Dworczyk: Od piątku mogą się zgłaszać podmioty lecznicze, które chcą brać udział w programie szczepień


09:38 Syndrom suchych oczu. "To może być efekt noszenia maseczek"

09:25 Raport: Jednoczesna walka z pandemią i zmianami klimatu może przynieść potrójne korzyści

Jednoczesna walka z kryzysem związanym z COVID-19 i zmianą klimatu może przynieść potrójne korzyści: poprawę zdrowia publicznego, zrównoważoną gospodarkę i ochronę środowiska - wynika z raportu programu The Lancet Countdown.

Pandemia COVID-19 i zmiana klimatu to zbiegające się kryzysy. Ludzie na całym świecie stają w obliczu rosnących ekstremalnych temperatur, braku bezpieczeństwa żywności i wody oraz zmieniających się wzorców chorób zakaźnych. Jednocześnie zmiany klimatyczne i choroby zakaźne mają wspólne przyczyny - czytamy w raporcie naukowców skupionych wokół programu The Lancet Countdown.

"The Lancet Countdown on Health and Climate Change" to interdyscyplinarna współpraca pomiędzy 120 ekspertami z ponad 35 instytucji (w tym Światowej Organizacji Zdrowia, Banku Światowego, University College London i Tsinghua University w Pekinie), dotycząca monitorowania nasilającego się wpływu zmiany klimatu na zdrowie publiczne oraz niezależnej oceny realizacji zobowiązań podjętych przez rządy na całym świecie w ramach porozumienia paryskiego. Trwająca już od pięciu lat analiza śledzi zmiany w pięciu dziedzinach w oparciu o 43 wskaźniki obrazujące, co działania w dziedzinie klimatu - lub ich brak - oznaczają dla zdrowia publicznego.

09:13 Doustny lek blokuje transmisję wirusa SARS-CoV-2

Leczenie zakażenia SARS-CoV-2 podawanym doustnie nowym lekiem przeciwwirusowym, MK-4482/EIDD-2801 (molnupirawir) hamuje przenoszenie wirusa w ciągu 24 godzin - wykazało badanie na fretkach, o którym informuje “Nature".

Odkrycia dokonał zespół prof. Richarda Plempera z Institute for Biomedical Sciences na Georgia State University. Wcześniej naukowcy ci wykazali, że molnupirawir ma silne działanie przeciwko wirusom grypy.

Jako pierwsi wykazaliśmy, że lek podawany doustnie szybko blokuje przenoszenie SARS-CoV-2 - powiedział prof. Plemper.

09:01 Indie: Piąty dzień z rzędu dobowy przyrost zakażeń koronawirusem poniżej 40 tys.

Piąty dzień z rzędu Indie notują mniejszy niż 40 tys. dobowy przyrost zakażeń SARS-CoV-2, co w ocenie władz świadczy o stopniowym obniżaniu się tempa rozprzestrzeniania koronawirusa. W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 36 595 zakażeń i 540 zgonów.

Całkowity bilans zakażeń SARS-CoV-2 od początku epidemii wynosi w kraju 9,57 mln przypadków, a liczba wszystkich zgonów z powodu Covid-19 sięga 139 188 - podały w piątek indyjskie władze medyczne.

Indie są po Stanach Zjednoczonych krajem, który najbardziej dotknęła pandemia koronawirusa. Na całym świecie zarejestrowano już około 65 mln przypadków infekcji.

08:55 Polska Misja Medyczna: Sytuacja w Syrii jeszcze gorsza, 70 proc. lekarzy opuściło kraj

W czasie pandemii sytuacja w Syrii jest jeszcze gorsza, a brak czystej wody i wspólne toalety sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa - zwraca uwagę Polska Misja Medyczna. Wskazuje też, że od początku wojny 70 proc. lekarzy opuściło kraj w obawie o życie.

Według danych, przekazanych przez tę organizację PAP, w całej Syrii lekarze wykonali ponad 43 tys. testów, u ponad 12 tys. osób zdiagnozowano COVID-19. Duży odsetek chorych stanowią pracownicy służby medycznej.

08:42 Kanada: Prowincja Alberta prosi o pomoc w budowie szpitali polowych dla chorych na Covid-19

Władze prowincji Alberta zwróciły się do rządu federalnego Kanady i kanadyjskiego Czerwonego Krzyża o pomoc w budowie szpitali polowych dla chorych na Covid-19, ponieważ istniejące szpitale są przeciążone - podał publiczny nadawca CBC, powołując się na wewnętrzne dokumenty rządowe.

Premier prowincji Jason Kenney zapewnił jednak, że jest to tylko kwestia planowania.

08:31 Korea Płd.: Restrykcje w Seulu w związku z nową falą zakażeń koronawirusem

Większość lokali usługowych w Seulu będzie mogła być otwarta jedynie do godz. 21 - ogłosił w piątek p.o. burmistrza tego miasta Seo Dzeong Hiup. To efekt nowej fali zakażeń koronawirusem w południowokoreańskiej stolicy.

W 10-milionowej metropolii odnotowano poprzedniej doby 463 nowe przypadki Covid-19, najwięcej od początku pandemii. Nowe restrykcje będą kolejnym krokiem podjętym przez władze; wprowadzone 10 dni wcześniej ograniczenia nakładające limit osób mogących przebywać w barach nie spowolniły tempa rozprzestrzeniania się wirusa.

Jak zapowiedział w piątek premier Korei Płd. Czung Sie Kiun, w niedzielę zostanie podjęta decyzja w sprawie wprowadzenia nowych restrykcji w całym kraju. Władze zaapelowały też do rodaków, by w tym roku przenieśli obchody Bożego Narodzenia i Nowego Roku do internetu.

08:25 Tradycja przeplatana aktualnymi wydarzeniami – to Konkurs Szopek Krakowskich

Mimo pandemii aż 87 dzieł zgłoszono do tegorocznego Konkursu Szopek Krakowskich, są i duże 4 metrowe i małe wyrzeźbione w ołówku, część jest tradycyjna, ale są także nowatorskie i te przedstawiające rok 2020 - z protestami kobiet i koronawriusem. Część postaci to lekarze i pielęgniarki, część ma na sobie maski.

Muzeum Krakowa na czas Bożego Narodzenia przygotowało także nagranie jasełek, które udostępni online.

08:13 Masowe szczepienie Polaków na Covid-19. Znamy logistyczne szczegóły

08:02 Działania rządu w związku z pandemią koronawirusa w Polsce tematem Porannej rozmowy w RMF FM

Zakładamy, że w każdej gminie w Polsce powstanie punkt, w którym można się zaszczepić przeciw koronawirusowi, liczymy, że powstanie ok. 8 tys. takich punktów - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Michał Dworczyk. Szef kancelarii premiera zapewnił, że szczepienia będą nieobowiązkowe i bezpłatne. 15 grudnia rozpoczniemy kampanię informacyjną, ruszy specjalna infolinia i strona internetowa, na której będzie można znaleźć wszystkie informacje - dodawał.

Na przełomie grudnia i stycznia szczepionki powinny uzyskać certyfikaty europejskie. Akcja szczepień rozpocznie się w drugiej połowie stycznia - usłyszał Robert Mazurek od swojego gości. Dworczyk dodał, że transport, cała logistyka będzie prowadzona do wszystkich krajów, które są w unijnym mechanizmie zakupu szczepionki. 

Całą rozmowę znajdziesz TUTAJ>>>

07:55 KGP: 12 policjantów zmarło na COVID-19; wzrost zachorowań łączymy z zabezpieczaniem zgromadzeń publicznych

Od początku pandemii koronawirusa zmarło 12 funkcjonariuszy policji oraz troje pracowników cywilnych. Komenda Główna Policji odnotowała w ostatnich tygodniach wzrost liczby zakażeń wśród mundurowych, który w naszej ocenie jest związany z dużą ilością zabezpieczanych zgromadzeń publicznych - powiedział PAP insp. Mariusz Ciarka.

07:48 "Puls Biznesu": Koronawirus wypiera gotówkę

Polacy nie boją się wirusa na banknotach, ale i tak częściej sięgają po karty i aplikacje; tak mają zamiar płacić również po pandemii - pisze w piątek "Puls Biznesu". Gazeta powołuje się na raport "Jak bardzo Polska jest bezgotówkowa", przygotowany przez zespół dr. Michała Polasika z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, od lat śledzącego zachowania na rynku płatności, Kantar i Fundację Polska Bezgotówkowa.

Na pytanie, czy koronawirus miał wpływ na sposób płacenia w sklepach stacjonarnych 39 proc. odpowiedziało, że w związku z pandemią częściej płaci elektronicznie, 44 proc. i przed, i w jej trakcie płaci tak samo, 9 proc. zaczęło natomiast częściej korzystać z gotówki.

27 proc. jest zdecydowane płacić bezgotówkowo także po wygaśnięciu pandemii. 17 proc. mówi, że raczej tak, będzie częściej sięgać po karty i aplikacje. 18 proc. absolutnie nie ma takiego zamiaru. Taki sam jest odsetek odpowiedzi "raczej nie". 20 proc. nie ma zdania.

07:26 UJH: W Ameryce 14 mln 125 615 przypadków koronawirusa od wybuchu epidemii

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w czwartek w nocy, że od wybuchu epidemii Covid-19 w USA odnotowano łącznie 14 mln 125 615 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 276 157.

Według uczelni w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 2 804 ofiary śmiertelne Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 200 070 kolejnych osób.

Przekroczeniu w USA 14 milionów przypadków wirusa, a także rosnącej liczbie hospitalizacji towarzyszą ostrzeżenia, że szpitalom brakuje personelu i możliwości odpowiedniej opieki nad pacjentami.

07:21 Ministerstwo Zdrowia: Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 43 lekarzy i 32 pielęgniarek

07:06 Z powodu pandemii biskupi proponują różne formy wizyty duszpasterskiej

Z powodu pandemii biskupi ogłaszają w diecezjach różne formy kolędy - począwszy od tradycyjnej, poprzez spotkania na mszy św. w kościele, po "celebracje liturgii rodzinnej" polegające m.in. na skropieniu mieszkania wodą święconą. Niektórzy przekładają ją na inny termin lub rezygnują.

06:58 Szpitale tymczasowe powstają stopniowo, a w już działających sporo wolnych miejsc

Szpitale tymczasowe, które - jak argumentuje Ministerstwo Zdrowia - są przygotowywane w każdym województwie na wypadek wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, powstają stopniowo. W już działających jest sporo wolnych miejsc - wynika z informacji dziennikarzy PAP.

Rolą szpitali tymczasowych - jak podnoszą eksperci - jest przyjmowanie pacjentów m.in. wtedy, gdy wyczerpują się możliwości hospitalizacji w tradycyjnych, przeznaczonych do tego placówkach. Ich zadaniem, przy dużym obłożeniu standardowych szpitali, jest także przejmowanie części pacjentów i zwalnianie miejsc dla wymagających specjalistycznego leczenia, m.in. z powodu chorób współistniejących.

06:45 Niemcy: Ponad 23 tys. zakażeń koronawirusem podczas ostatniej doby

Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) poinformował w piatek o 23 449 nowych przypadkach koronawirusa w Niemczech zarejestrowanych podczas ostaniej doby. Na Covid-19 zmarło 432 pacjentów.

Dobę wcześniej, w czwartek, RKI odnotował 22 046 nowych przypadków zakażeń i 479 zgonów. Łączna liczba zainfekowanych od początku pandemii wzrosła do 1 130 238, zaś liczba zgonów do 18 034.

06:32 Badanie: W pandemii małe firmy przestały planować i działają z dnia na dzień

Małe i średnie przedsiębiorstwa w czasie pandemii porzuciły długookresowe strategie; plany na 2021 r. robi 5 proc. z nich, a większość podejmuje decyzje bez wcześniejszych założeń, z dnia na dzień - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i NFG.

Jak wskazują autorzy badania "Płynność finansowa MŚP w pandemii", przeprowadzonego wśród przedsiębiorców w IV kwartale br. na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD) i firmy faktoringowej NFG, w czasie pandemii w widoczny sposób zwiększyła się grupa firm, które podejmują decyzje z dnia na dzień (+8 pp.) oraz z miesięcznym wyprzedzeniem (+7,2 pp.). Zdecydowanie zmalał natomiast odsetek przedsiębiorców, którzy planują działania na najbliższy rok (-11,2 pp.) i tych, którzy planują najbliższe pół roku (-6,6, pp.).

Eksperci zwracają przy tym uwagę, że planowanie działań z wyprzedzeniem nie było priorytetem mikro, małych i średnich firm również w czasach prosperity. Blisko co czwarty przedsiębiorca (24,8 proc.) przed pandemią tworzył harmonogram działań na najbliższy miesiąc. Ponad 31 proc. firm planowało swoje działania z kwartalnym wyprzedzeniem. Co piąty (19,8 proc.) planował najbliższe pół roku, a "tylko 17 proc. planowało odważnie cały najbliższy rok". Z kolei 7 proc. respondentów podejmowało decyzje ad hoc.

06:25 Blisko 385 tys. kontroli przestrzegania przepisów przeciwepidemicznych

Jan Bondar, rzecznik GIS, poinformował, że sanepid od 8 sierpnia do 22 listopada przeprowadził 384,838 tys. kontroli lub wizyt w obiektach objętych przepisami przeciwepidemicznymi, m.in. w sklepach, punktach gastronomicznych, targowiskach, zakładach fryzjerskich i w zakładach pracy. Wydał w tym czasie 646 decyzji o karach. Nałożył 15,1 tys. mandatów karnych i wydał blisko 51,6 tys. pouczeń.

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka zapewnił, że policjanci cały czas egzekwują przepisy wprowadzone w celu ograniczenia transmisji koronawirusa. Dokonujemy również kontroli wspólnie z pracownikami inspekcji sanitarnej - podkreślił inspektor.

Pamiętajmy, że kontrole nie mają na celu dokuczanie komukolwiek, a związane są tylko i wyłącznie z jednym, wspólnym zadaniem - ograniczeniem zachorowań i transmisji COVID-19, abyśmy byli zdrowym społeczeństwem
- dodał policjant.

Według rzecznika GIS w weekend pracownicy sanepidu będą kładli nacisk na kontrolę przepisów sanitarnych na stokach i w galeriach handlowych.

06:14 W. Brytania. Media: Szczepionka nie zwolni z izolacji po kontakcie z osobą zakażoną

Osoby, które przyjmą szczepionkę przeciw koronawirusowi nie będą w Wielkiej Brytanii zwolnione z obowiązku izolacji, jeśli będą miały kontakt z osobą zakażoną, bo nie wiadomo, czy zapobiega ona przenoszeniu wirusa - podał w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Chociaż szczepionka zapewni osobom, które ją przyjmą odporność na wirusa, naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy zatrzymuje ona jego przenoszenie przez zaszczepione osoby.

Jak mówią cytowane przez "Daily Telegraph" źródła rządowe, prawdopodobnie miną miesiące zanim będzie możliwe zrezygnowanie z obowiązkowej izolacji w przypadku kontaktu z osobą zakażoną.

Cytat

Ludzie, którzy się zaszczepią, będą musieli trzymać się tych samych zasad, co wszyscy inni, ponieważ nie wiemy, czy szczepionka powstrzyma ludzi przed nosicielstwem wirusa i przekazywaniem go innym. Wiele czasu potrwa ustalenie, jaki wpływ na przenoszenie wirusa będzie miało podanie szczepionki. Będziemy musieli być w punkcie, w którym znaczna część populacji została zaszczepiona, zanim zdobędziemy te dowody.
mówi cytowane przez "Daily Telegraph" źródło rządowe.

Jak pisze gazeta, wiadomość ta będzie ciosem dla pracowników publicznej służby zdrowia, domów opieki i innych instytucji, którzy mieli nadzieję, że po otrzymaniu szczepionki będą mogli pracować bez ryzyka izolowania się przez 14 dni w przypadku kontaktu z osobą zakażoną. Zwiększy to też presję na rząd, by przyspieszył wprowadzenie masowych testów, które mają zastąpić izolowanie się.


06:03 Meksyk: Pandemia nie ustępuje

Ministerstwo zdrowia Meksyku zarejestrowało w czwartek 11 030 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem i 608 ofiar śmiertelnych, co daje w kraju łącznie od początku pandemii 1 144 643 przypadków zakażeń i 108 173 zgonów.

Liczba zakażonych w czwartek jest jedną z najwyższych od początku pandemii, dobę wcześniej zakażeń było 11 251, zgonów 800.

Władze zastrzegają, że faktyczna liczba zakażonych i zgonów może być znacznie wyższa.

05:49 Pandemia pogłębiła problem bezdomności u dzieci w NY

Według nowego raportu organizacji Advocates for Children ponad 110 000 nowojorskich uczniów jest bezdomnych. Już piąty rok z rzędu ich liczba przekracza 100 tys. Największy w Ameryce system szkolnictwa publicznego w mieście Nowy Jork obejmuje ok. 1.1 mln uczniów. Wynika z tego, że co dziesiąte dziecko jest bezdomne.

Cytat

Pandemia tylko pogłębiła problem. Dla wielu bezdomnych dzieci budynki szkolne są jedynymi stabilnymi miejscami w ich życiu. A kształcenie zdalne może być trudne lub wręcz niemożliwe w zatłoczonych mieszkaniach bez prywatnego miejsca do nauki lub w miejskich schroniskach dla bezdomnych bez odpowiedniego dostępu do Internetu.
akcentuje NY1.

05:20 Brazylia: Ponad 50 tys.przypadków koronawirusa podczas ostatniej doby

W ciągu ostatniej doby w Brazylii przybyło 50 434 nowych zakażeń i 755 zgonów z powodu Covid-19 - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Nadal utrzymuje się najwyższy dobowy przyrost zakażeń od początku września.

Dane z czwartu są wyższe od danych ze środy - 49 863 nowych zakażeń i 697 zgonów.

Łączna liczba przypadków zakażeń od początku pandemii wzrosła do 6 487 084, liczba ofiar śmiertelnych do 175 270.

Statystycznie w Brazylii odnotowuje się ponad 82 zgony i ponad 3 tys. zakażonych osób na każde 100 000 mieszkańców.

05:07 Pandemia koronawirusa w Polsce i na świecie

Pandemia nie ustępuję. Dla Was siedzimy sytuację w Polsce i na świecie w związku z jej rozwojem. 

Co działo się w czwartek? Sprawdź naszą relację z 3 grudnia>>>