Słodycze są twoim sposobem na stres? Naukowcy z University of California w Davis odkryli mechanizm, który prawdopodobnie za to odpowiada. Okazuje się, że faktycznie cukier obniża napięcie. Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism", ten efekt może być jedną z przyczyn plagi otyłości.

Pokazały to wyniki doświadczeń, w których kobiety spożywały napoje słodzone cukrem lub słodzikami i były poddawane stresującym matematycznym testom. Okazało się, że słodzone cukrem napoje łagodzą reakcję organizmu na stres, zmniejszają wydzielanie przez nadnercza hormonu stresu, kortyzolu, sprawiają, że odczuwamy mniejsze napięcie. Słodziki tego efektu nie wywołują.

Prowadzone przy okazji z pomocą rezonansu magnetycznego badania aktywności mózgu pokazały, że cukier zwiększa aktywność istotnego dla procesów uczenia się i zapamiętywania rejonu, hipokampa. Wiadomo, że pod wpływem stresu aktywność ta normalnie maleje.

To pierwszy bezpośredni dowód, że spożycie cukru może łagodzić stres - mówi dr Kevin D. Laugero z UCD. "Można się obawiać, że właśnie dlatego różne formy stresu skłaniają nas do nadmiernej konsumpcji cukru i w ten sposób przyczyniają się do jego szkodliwych dla zdrowia skutków".

To tłumaczy dlaczego właśnie słodycze są tak pożądaną i ulubioną formą pocieszenia. One nie tylko sprawiają nam przyjemność, ale faktycznie łagodzą przykrości. Być może właśnie w ten sposób pośpiech naszego życia, presja, odpowiedzialność, przyczyniają się do tego, że tyjemy.

Nasze wyniki pokazują też, że zwyczaje żywieniowe mogą decydować o tym, że niektóre osoby nadmiernie lub niedostatecznie reagują na stres - dodaje Laugero. Choć może się to wydawać kuszącym sposobem radzenia sobie ze stresem, pamiętajmy, że odpowiednia reakcja na napięcie jest dla naszego zdrowia ważna. Zarówno nadmierny, jak i zbyt mały poziom reakcji na stres, może nam szkodzić.