Wystawa "Do it Your Way" w ramach Mediolańskiego Tygodnia Designu to nie jedyny polski akcent na kończącym się w niedzielę 19 kwietnia międzynarodowym święcie wzornictwa przemysłowego. Polscy artyści pokazują się w ramach projektu "Wystawiajmy się", a nasi projektanci pokazują swoje nowe kolekcje.

Kolorowe moduły

Zona Tortona to miejsce, w którym zobaczyć można m.in instalację Izabeli Bołoz. Artystka pokazuje modułowe projekty Intersections. Kolorowe moduły można swobodnie interpretować. To może być miejsce spotkań, miejsce do siedzenia, do zabawy albo do wspinaczki - mówi w RMF FM artystka. W trakcie naszej krótkiej rozmowy na kolorowych ławeczkach przysiadło kilkadziesiąt osób, które robiły sobie zdjęcia w modułach i rozmawiały ze sobą w kilku różnych językach. Święto dizajnu w Mediolanie to jest wydarzenie, które przyciąga cały świat - dodaje Bołoz, która dzieli swój czas między Polskę a Holandię.

Niezwykłe lampy

W sekcji Salone Satellite można oglądać niezwykłe lampy autorstwa Darii Brulińskiej. To, podobnie jak Izabela Bołoz, pokazy w ramach projektu "Wystawiajmy się", który organizuje Instytut Adama Mickiewicza. To jest najważniejsza tego typu impreza na świecie, musimy być w Mediolanie. Musimy się pokazywać, ale musimy też oglądać, co robią inni - mówi w RMF FM projektant Wojciech Traczyk z poznańskiego studia DBWT. Produkty sygnowane tą marką produkowane są w rzadki dzisiaj sposób: wytwarza je w krótkich seriach rodzinna manufaktura, korzystając ze wsparcia zaprzyjaźnionych rzemieślników i cyfrowych technologii.

Fiera, czyli nasi na targach

Salone Internazionale del Mobile to od lat największe w Europie i najbardziej prestiżowe targi wzornictwa przemysłowego. Co roku przyciągają tysiące wystawców i setki tysięcy zwiedzających z całego świata. Na terenie Fiera, czyli na terenach targowych iSaloni w Mediolanie, w tym roku można zobaczyć również nowe kolekcje z Polski. To m.in. Nowy Styl Group, Fameg, Kler, Comforty czy Paged. Większość tegorocznych propozycji Pagedu stanowią kolekcje zaprojektowane przez przez Tomka Rygalika, który konsekwentnie rozwija również współpracę firmy z projektantami młodego pokolenia

Ascetyczna aranżacja stoiska Comforty oparta na dwóch materiałach - drewnie i architektonicznym betonie, zaprojektowana została przez Dorotę Koziarę. Mediolański pokaz wyróżnia współpraca Comforty z jednym z najbardziej wpływowych projektantów XX wieku - Alessandro Mendinim. Po raz pierwszy, ten światowej sławy architekt i projektant pracuje z polską marką. 

Włoski przepych

Główne budynki targowe znajdują się pod Mediolanem i mają ponad 200 000 m2. Nie sposób zobaczyć i opisać wszystkiego. W naszej nowej kolekcji wybraliśmy styl art-deco - mówi w RMF FM Eleonore Cavalli, dyrektor artystyczna jednego ze słynnych włoskich salonów Visionnaire. Skoncentrowaliśmy się na latach 20. Wybraliśmy ten moment, bo dizajn rozkwitał wtedy w niezwykły sposób. Wykorzystujemy ręcznie robione materiałowe tapety, biały marmur, złoto oraz motyw motyli. Kolekcja nawiązuje też to scenografii teatralnych z tamtego okresu. Bardzo się cieszymy, że możemy pokazać naszą unikatową kolekcję w Mediolanie. Czekamy z niecierpliwością na reakcje widzów - dodaje Cavalli.