Dla tych z Was, którzy planują wypoczynek nad polskim morzem albo w Krainie Wielkich Jezior przygotowaliśmy listę kąpielisk. Są to miejsca sprawdzone przez sanepid.

Na Pomorzu - w porównaniu do zeszłego roku - jest kilka kąpielisk mniej. W sumie 64. Większość z nich oczywiście nad Bałtykiem. Po za Trójmiastem najwięcej jest ich w powiecie puckim - w sumie 31. Kolejne z kąpielisk w tym powiecie wyznaczono nad jeziorem Żarnowieckim przy Domu Pomocy Społecznej w Lubkowie w gminie Krokowa. Reszta nadbałtyckich kąpielisk na Pomorzu to Krynica Morska, Stegna, Jantar i Mikoszewo w powiecie nowodworskim, plaże w Ustce w powiecie słupskim oraz Łebie w powiecie lęborskim. 

W tym ostatnim bezpiecznie kąpać można się także w Jeziorze Lubowidzkim w Nowej Wsi Lęborskiej. W Malborku - podobnie jak w zeszłym roku - kąpielisko na rzece Nogat działa przy ulicy Wileńskiej.

Najwięcej kąpielisk na jeziorach jest w powiecie Człuchowskim, z czego dwa na jeziorze Rychnowskim w Człuchowie. To kąpielisko Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz kąpielisko przy Ośrodku Szkoleniowym WOPR. W sąsiednim powiecie chojnickim kąpać można się tylko w Czersku na jeziorze Ostrowite. W Przywidzu w powiecie gdańskim działa z kolei gminne kąpielisko przy ulicy Jeziornej. W gminie Kościerzyna natomiast korzystać można z dwóch kąpielisk na jeziorze Garczyn - przy Centrum Szkoleniowo-Wypoczynkowym oraz przy Powiatowym Centrum Młodzieży.

W tym roku sanepid nie dostał żadnego zgłoszenia z powiatu starogardzkiego. Roku temu funkcjonowały tam dwa kąpielisk: w Zblewie na jeziorze Borzechowskim Wielkim oraz na jeziorze Niedackim przy ośrodku w Twardym Dole.

Na Warmii i Mazurach funkcjonuje dwanaście kąpielisk. Bezpiecznie, pod nadzorem ratowników wchodzić do wody można w Lidzbarku na kąpielisku na jeziorze Lidzbarskim, w Giżycku na kąpielisku na Niegocinie, w Wielochowie i jeziorze Wielochowskim, w Olsztynie na czterech kąpieliskach w jeziorze Ukiel i jednym na jeziorze Skanda, w Ostródzie na jeziorze Sajmino i Drwęckim, w miejscowości Pelnik na jeziorze Isąg oraz w Szczytnie na jeziorze Domowe Duże. Na wszystkich kąpieliskach woda jest przebadana i zatwierdzona przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olsztynie.

Łódzkie może pochwalić się pięcioma legalnymi (czyli zorganizowanymi i zgłoszonymi do Sanepidu) kąpieliskami. Są to zalew "Tatar" w Rawie Mazowieckiej, akwen wodny "Mrożyczka" w Głownie, zalew "Zadębie" w Skierniewicach, "Wawrzkowizna" w Rząsawie koło Bełchatowa i zbiornik na Strudze Strzeleckiej w Przedborzu. We wszystkich miejscach (wyłączając z tego grona na razie Przedbórz) woda jest przydatna do kąpieli.

Zalew "Tatar" jest kąpieliskiem znanym od lat i zwykle można liczyć na czystą wodę, nawet gdy zaczyna się tzw. zakwit sinic. Kąpieliska, bowiem, są usytuowane w takich miejscach akwenu, że woda jest wymieniana. W Rawie Mazowieckiej są dwa miejsca, przeznaczone do kąpieli: dla dzieci, młodzieży i dorosłych z pełną obsadą ratowników i różnymi poziomami wody oraz kąpielisko dla maluchów (z płytką wodą odgrodzone metalowymi płotkami, gdzie rodzice pilnują swoich pociech z kołami i rękawkami).

Akwen wodny "Mrożyczka" może zaproponować natryski i wypoczywanie nad wodą, gdzie są zainstalowane pomosty. Można też wypożyczyć sprzęt pływający.

Skierniewicki zalew "Zadębie" ma kąpieliska, do których łatwo dojechać. Niestety woda często jest zielona, a wokół zbiornika brakuje zacisznych i zacienionych miejsc. Są za to obszary, gdzie dzieciaki będą miały znakomitą zabawę.

Z kolei "Wawrzkowizna" może pochwalić się obszarami, na których można rozpalać ogniska lub korzystać z grilla. Trzeba jednak przestrzegać regulaminu, bo nie wszędzie może pojawić się ogień i dym.

Natomiast zbiornik w Przedborzu powinien przyciągać przebieralniami dla plażowiczów, a cały teren jest ogrodzony. To na razie jedyne kąpielisko, które nie ma zbadanej wody (bo oficjalnie kąpielisko zaczyna działać z początkiem lipca). To nie oznacza, że nie wolno pływać, ale oznacza, że pracownicy Sanepidu jeszcze nie pobierali próbek wody.

W Lubuskiem przebadanych i dopuszczonych do kąpieli miejsc jest 21. Tam nad czystą wodą czuwają ratownicy. W Zielonej Górze można kąpać się w Srebrzance. Mieszkańcy drugiej stolicy województwa muszą wybrać się poza miasto - najbliżej Gorzowa Wielkopolskiego są Lubniewice i Strzelce Krajeńskie. Na dzień 26 czerwca najwięcej kąpielisk z czystą wodą było w powiecie strzelecko-drezdeneckim.

Wielkopolsce otwarte i bezpieczne są wszystkie przebadane 79 kąpielisk. Najwięcej jest w rejonie Konina - na tamtejszych jeziorach jest aż 13 miejsc dopuszczonych przez sanepid. W stolicy regionu jest pięć plaż z możliwością kąpieli, a kolejnych siedem - wokół Poznania.

TUTAJ ZNAJDZIESZ SERWIS KĄPIELISKOWY