Bronisław Komorowski powołał Borysa Budkę na ministra sprawiedliwości. 37-latek zastąpił na tym stanowisku Cezarego Grabarczyka, który w środę podał się do dymisji. "Powołanie nowego ministra będzie oznaczać intensyfikację prac w resorcie" - podkreślił prezydent.

Zawsze jest czas na dobrą pracę i jestem pewien, że także tym razem zmiana na stanowisku ministra sprawiedliwości nie będzie oznaczała zatrzymania prac, ale ich intensyfikację, także ze względu na kalendarz polityczny, który jest faktem - dodał Komorowski. Życzył ministrowi Budce, by "osiągnął realne sukcesy, m.in. przy dokończeniu prac, które wymagają dokończenia".

Prezydent zaznaczył, że liczy m.in. na dokończenie prac nad projektem dotyczącym bezpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Rzecz niesłychanie ważna, istotna i oczekiwana - podkreślił Komorowski. Jestem przekonany, że nowy minister podoła wyzwaniom - dodał.

Prezydent pogratulował Budce objęcia stanowiska, a premier Ewie Kopacz "szybkości w zakresie uzupełnienia składu Rady Ministrów". Przypomniał, że nowy minister jest prawnikiem i jednocześnie doktorem ekonomii. Życzył mu m.in. sukcesów w zakresie informatyzacji polskiego sądownictwa. Pan minister jest również maratończykiem, długodystansowcem, więc chciałem wyrazić głębokie przekonanie, że teraz jest to bieg na krótki dystans z konieczności wynikającej z kalendarza, ale oby był zapowiedzią właśnie tego długiego dystansu - zaznaczył prezydent.

Jest prawnikiem i ekonomistą

Budka - dotychczas poseł PO - jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył aplikację radcowską. Od 2011 roku jest doktorem nauk ekonomicznych. Jego praca doktorska dotyczyła kwalifikacji pracowniczych w stosunku pracy.

Od 2002 roku przez blisko 9 lat był radnym Rady Miejskiej w Zabrzu. W latach 2002-2006 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a potem przewodniczącego rady. Biegle mówi po angielsku i po włosku. Posłem został w 2011 roku, zdobywając poparcie ponad 10 tysięcy wyborców.

Wielokrotnie reprezentował Sejm w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym - m.in. ws. przepisów podwyższających wiek emerytalny do 67. roku życia, przepisów tzw. ustawy śmieciowej, zapisów ustawy o ochronie zwierząt dotyczących uboju rytualnego, a także w sprawie kryteriów przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych oraz odpłatności za drugi kierunek studiów.

(MRod)